- PLN – PODSUMOWANIE 2011 - w 2011 roku PLN był najsłabszą walutą w UE - W 2011 r. złoty stracił 14 proc. wobec dolara i ponad 11 proc. wobec euro. Nasza waluta - wspólnie z węgierskim forintem –była pod koniec 2011 roku najsłabszym pieniądzem w Unii Europejskiej. PLN pozostawał też wśród 10 najsłabszych na świecie - obok białoruskiego rubla, namibijskiego dolara i malediwskiej rupii.
- PLN – PROGNOZA 2012 - W 2012 roku polska waluta może wzrosnąć o 6,2 proc. do poziomu 4,2 za euro, zaś w 2013 może osiągnąć poziom 3,96 za euro – wynika z mediany prognoz ekonomistów ankietowych przez agencję Bloomberg. Względem dolara, polska waluta może zyskać 3,2 proc. i być warta 3,33 za dolara w 2012 roku, zaś do końca 2013 roku złotówka może dobić do 3,19 za dolara.
- Powyższe Prognozy roczne dla EUR/PLN i 2 letnie dla USD/PLN zostały spełnione w horyzoncie inwestycyjnym 3 tygodni stycznia…!!!
- Na przestrzeni 3 kolejnych tygodni stycznia 2012 nastąpił gwałtowny zwrot kierunku przepływu globalnego kapitału ( z odpływu z EM obserwowanego szczególnie w drugim półroczu 2011 do nowej fali przypływu wraz z początkiem 2012 roku ) , co przejawiło się w zdecydowanym umocnieniu polskich obligacji oraz polskiej waluty :
- W styczniu spośród 3 Scenariuszy dla Rynków Finansowych:
OGRANICZONA REAKCJA RYNKÓW ( wywołanie efektu wygasania kryzysu )
TĄPNIĘCIE NA RYNKACH ( krótkoterminowy zrzut ryzykownych aktywów )
WYWOŁANIE FALI PRZECENY ( analogia do letniego impulsu spadkowego )
Wariant TĄPNIĘCIA NA RYNKACH okazał się precyzyjny dla głównego crossu EUR/USD
Wariant OGRANICZONEJ REAKCJI RYNKÓW objął swym zasięgiem pozostałe grupy
Instrumentów finansowych ( Akcje, Surowce, pozostałe Waluty ) należące do Segmentu
Ryzykownych Aktywów.
- Agencje Ratingowe S&P i Fitach obniżyły ratingi Państw strefy EURO
- FED wydłużył zobowiązanie do utrzymania bardzo niskich stóp procentowych praktycznie do końca 2014 roku ( pierwotnie zakładano połowę 2013 roku ).
- Głównymi czynnikami ryzyka pozostaje kwestia Grecji oraz Portugalii jak również Iran.
- Inwestorzy pozostaną niezwykle wyczuleni na kolejne aukcje długu w strefie EURO.
- Najbliższy Szczyt UE pozostaje w krótkim horyzoncie inwestycyjnym kluczowy dla Rynków Finansowych.
- Bazowy dla Rynków Finansowych pozostaje Scenariusz Warunkowy ( brak powtórki kazusu Lehmana np. w formie upadku Grecji ) stopniowego wzrostu apetytu na ryzyko w ujęciu globalnym, który po zakończeniu obecnego ruchu korekcyjnego powinien z dużym prawdopodobieństwem spowodować atak na strefę szczytów z 2011 roku na amerykańskim rynku akcji ( Nasdaq100 de facto ustanowił już nowy szczyt ), co z kolei powinno przełożyć się na wzrost europejskich akcji, jak również Surowców i Walut z opcją nadrabiania dystansu kursu EUR/USD do innych głównych walut zyskujących lub utrzymujących wartość względem USD. Potwierdzenia w/w trendów należy szukać na crossach JPY oraz na rynku obligacji skarbowych zarówno europejskich jak i amerykańskich. Zakres oraz struktura spadkowej korekty technicznej wskaże status i siłę trendu rynkowego ryzykownych aktywów. Analogicznie jak w okresie stycznia należy monitorować trend informacyjny z opcją pomiaru reakcji rynków na poszczególne impulsy , doniesienia oraz Newsy szczególnie ze strefy EURO.