Wiele istotnych czynników wskazuje, iż CZAS KULMINACJI negatywnych trendów w strefie EURO właśnie się rozpoczął wraz z początkiem 2012 roku...
Proces ten dotyczy zarówno trendu informacyjnego, gdzie dominuje pesymizm i złe prognozy tak dla strefy EURO jak i waluty EURO oraz ryzykownych aktywów, jak również trendów rynkowych, które z kolei obrazują kierunki konkretnych aktywów w samej strefie EURO jak i na rynkach powiązanych.
W ramach trendu informacyjnego dzień w dzień publikowane są cięcia prognoz dot. zarówno sfery makro jaki sensu stricte poszczególnych aktywów oraz listy zagrożeń a także codzienne już statystyki np. kolejne rekordy wartości depozytów europejskich banków w ECB...
Jednak na tym tle negatywnego mainstream-u pojawiają się pierwsze symptomy korzystnych informacji jak np. dzisiejsza pochodząca z Agencji Fitch, prezentująca pogląd, iż w strefie euro w 2012 r. możliwa płytka recesja oraz podkreślająca że nie będzie cięcia ratingu Francji.
Tym samym w/w proces, prowadzi obecnie do Wniosku, iż na tle celowo coraz bardziej negatywnie skierowanego strumienia informacji jednostkowe korzystne Impulsy Informacyjne przybierają samoistnie na sile oddziaływania.
Rynki finansowe przygotowywane na kolejne złe informacje otrzymują w zamian korzystne Newsy ( Fitch ).
To wszystko rozgrywa się równolegle z wręcz maratonem spotkań sfery polityków oraz MFW ( Merkel-Sarkozy; Merkel-MFW, Sarkozy-MFW, Węgry-MFW, Trojka-Grecja ) , co nie bez znaczenia przed kolejnym Szczytem UE ( 30 stycznia ).
W pryzmacie trendów rynkowych także widoczne są coraz śmielsze próby powrotu apetytu na ryzykowne aktywa te bezpośrednio w strefie EURO i te z nimi powiązane jak np. rynki EM Europy Środkowo-Wschodniej.
Rynki Akcji w Europie podążają za Wall Street ( np. DAX ), Waluty EM nie biją kolejnych rekordów słabości mimo stanu głównego crossu EUR/USD ( PLN czy HUF ).
Na crossach PLN widać to dokładnie - brak nowym min PLN mimo poniedziałkowego min na EUR/USD.
Na najważniejszej parze PLN - EUR/PLN kurs kształtuje się obecnie poniżej zarówno grudniowego max ( 4.5939 ) jaki i wrześniowego max ( 4.5336 ). Także w przypadku USD/PLN doszło tylko do naruszenia grudniowej strefy max ( 3.5268 ) a obecny kurs porusza się poniżej tych max wartości oraz dodatkowo pod psychologicznym poziomem 3.50.
Nawet na decydującej i najbardziej przecenionej parze EUR/USD widoczne są pierwsze symptomy poprawy i zarazem podobieństwa w sytuacji technicznej z początkiem października - tuż przed impulsem wzrostowym rzędu 10 figur ( luka wyczerpania i jej zamkniecie ).
Reasumując spotkania polityków i MFW , Szczyt UE, kolejne aukcje długu w strefie EURO oraz decyzje Agencji Ratingowych mogą z rosnącym prawdopodobieństwem być zwiastunem apogeum obecnego stanu kryzysu, jeśli nie całego procesu kryzysowego już w styczniu.